Változások a számlázásban és a számlaadat-szolgáltatásban 2020. július 1-jétől
✎ Száraz Tünde
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (továbbiakban: Áfa tv.) 2020. július 1-jén hatályba lépő módosításai az alábbi változásokat eredményezik a számlázásban és a számlaadat-szolgáltatásban.
1. A számla kibocsátására rendelkezésre álló idő 8 napra csökkenése
[Áfa tv. 163. §-a]
Mint ismeretes, az Áfa tv. előírásai alapján számlát a termékértékesítésről, szolgáltatásnyújtásról valamint az előzőek ellenértékébe beszámító előlegről kell kibocsátani, és azt
- a termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás esetén az ügylet teljesítésének időpontjától,
- előleg esetén, annak átvétele, jóváírása illetve megszerzése időpontjától
számított észszerű időn belül kell kibocsátani (átadni, feladni, egyéb módon eljuttatni a partnernek).
A törvény egyes esetekre vonatkozóan meghatározza azt is, hogy mit kell észszerű idő alatt érteni, melyek 2020. június 30-ig az alábbiak:
- az azonnali, ami akkor alkalmazandó, ha készpénzzel vagy készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel való előleg, ellenérték fizetés valósul meg, és az ellenérték fizetése legkésőbb az ügylet teljesítésekor megtörténik (ide nem értve a kezelőszemélyzet nélküli automatával megvalósuló értékesítést),
- a teljesítés hónapját követő 15. nap, ami a Közösségen belüli adómentes termékértékesítésre és az olyan fordított adózás alá tartozó szolgáltatásra (valamint annak előlegére) alkalmazandó, amit az összesítő jelentésben (’A60-as bevalláson) is szerepeltetni kell,
- a teljesítéstől illetve az előleg átvételétől, jóváírásától, megszerzésétől számított 15. nap. Ez olyan – az előzőekben nem említett – esetekre vonatkozik, amikor a számlának áthárított áfát kell tartalmaznia.
2020. július 1-jével ez utóbbi, 15 napos határidő csökken le 8 napra. E változásból eredően a termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás Áfa tv. szerinti teljesítési időpontjától számított 8 napon belül ki kell bocsátani a számlát, ha az alábbi feltételek együttesen fennállnak:
- az ügylet teljesítési időpontja 2020. június 30-át követő napra esik,
- az ellenérték megtérítése nem készpénzzel, készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel valósul meg és/vagy kezelőszemélyzet nélküli automatával megvalósuló ügylet történik,
- a számlának – az Áfa tv. előírásaiból következően – áthárított áfát vagy annak megállapításához szükséges százalékértéket kell tartalmaznia.
Továbbá az előleg átvételétől, jóváírásától illetve megszerzésétől számított 8 napon belül ki kell bocsátani a számlát, ha
- az előleg átvételének, jóváírásának illetve megszerzésének időpontja 2020. június 30-át követő napra esik, és
- az előleg összege – az Áfa tv. 59. §-ában foglaltakból következően – áthárított áfát tartalmaz.
2. A belföldi adóalany partner adószámának feltüntetése a számlán
[Áfa tv. 169. § d) pont dc) alpontja]
Változnak a belföldön nyilvántartásba vett adóalany partner adószámának a számlán való szerepeltetésére vonatkozó szabályok is. Megszűnik a 100 000 forint áthárított adóban meghatározott értékhatár.
2020. július 1-jétől kötelező feltüntetni a belföldön nyilvántartásba vett adóalany termékbeszerző, szolgáltatást igénybevevő adóalany adószáma (csoportos adóalany esetén csoportazonosító száma) első nyolc számjegyét, a teljesített ügyletről és az annak előlegéről kibocsátott számlán, függetlenül attól, hogy az tartalmaz-e áthárított áfát vagy annak kiszámításához szükséges százalékértéket. Ezt az adatot a 2020. június 30-át követően teljesített ügyletről és átvett, jóváírt, megszerzett előlegről kiállított számlának már kötelező tartalmaznia, figyelembe véve a következőket is.
A szabály változása nem érinti a belföldi fordított adózás alá tartozó (Áfa tv. 142. §-a szerinti) ügylet számlázására vonatkozó szabályokat. Az ilyen ügyletről kiállított számlán továbbra is szerepeltetni kell a termékbeszerző, szolgáltatást igénybevevő teljes, 11 számjegyből álló adószámát.
A szabály változása nem érinti továbbá azokat az eseteket sem, amikor a számlán a termékbeszerző, szolgáltatást igénybevevő másik tagállam által megállapított áfaszámát (közösségi adószámát) kötelező szerepeltetni. Ha a vevő partner NAV által megállapított adószámmal is rendelkezik, a belföldi adószámot – a másik tagállami áfaszám mellett – nem kell a számlán szerepeltetni.
A szabály változásából következően ugyanakkor a belföldi adóalany partner NAV által megállapított adószámának első nyolc számjegyét az alanyi adómentes adóalanyoknak és a kizárólag közérdekű vagy speciális jellegére tekintettel adómentes (tárgyi mentes) tevékenységet végzőknek is szerepeltetniük kell a számláikon. Azonban – mivel az Áfa irányelv1 számlázásra vonatkozó szabályai alapján az áfaregisztráltakra nem róhatnak ilyen kötelezettséget a tagállamok – a belföldön nem letelepedett, csak adószámmal rendelkező külföldieknek nem kötelező a belföldi partner adószámát szerepeltetniük a számláikon. Mindamellett ezt nekik is célszerű megtenniük, különös tekintettel az őket is terhelő számlaadat-szolgáltatási kötelezettségre.
Természetesen továbbra sem szerepeltetendő a számlán vevői adószám akkor, ha a partner nem rendelkezik NAV által megállapított, belföldi adószámmal, mert nem áfaalany, vagy nem teljesítette az áfaalanyként való bejelentkezési kötelezettségét.
Belföldön nyilvántartásba vett áfaalany partner minden olyan NAV által megállapított adószámmal rendelkező személy (legyen az belföldi vagy külföldi, természetes vagy jogi személy),
- akinek az adószáma 9. számjegye (áfakódja) 2-es, vagy
- alanyi adómentességre, kizárólag közérdekű vagy speciális jellegére tekintettel adómentes tevékenység illetve kizárólag kompenzációs felárra jogosító tevékenység végzése miatt 1-es,
- csoportos adóalanyiságra tekintettel 5-ös.
Ahhoz, hogy a számlakibocsátó adóalany a vevői adószám számlán való feltüntetésére vonatkozó kötelezettségét teljesíteni tudja, a vevő közreműködése szükséges. Különösen így van ez azokban az esetekben, amikor a vevő olyan személy, aki az ügyletben nem kizárólag belföldön nyilvántartásba vett adóalanyként járhat el. Ilyen vevő az adószámmal rendelkező természetes személy (egyéni vállalkozó, áfás magánszemély), és a nem kizárólag belföldön nyilvántartásba vett adóalany (például belföldi letelepedettséggel vagy áfaregisztrációval rendelkező külföldi, illetve külföldi letelepedettséggel vagy áfaregisztrációval rendelkező belföldi). Ezekben az esetekben a számlakiállító jellemzően a vevő nyilatkozata alapján tudja eldönteni, hogy a számlán vevői adószámot szerepeltetnie kell-e. Ez megvalósulhat például a vevő erre irányuló kérése révén.
A számlakiállító adószám feltüntetési kötelezettségének teljesítésében való közreműködés a vevő érdekeit is szolgálja. Abban az esetben ugyanis, ha a számlát az adólevonás tárgyi feltételeként kívánja használni, ügyelnie kell arra, hogy az megfeleljen a jogszabályi előírásoknak, így azon szerepeljen az adószáma is. Az Áfa tv. átmeneti rendelkezése (337. §-a) szerint a 2020. június 30-át követően teljesített ügyletről kibocsátott olyan számla, ami nem tartalmazza az adószámát, az adólevonási jog tárgyi feltételéül szolgálhat akkor, ha a számla kiállítása/kibocsátása 2020. július 1-jét megelőzően történt és a számlában áthárított adó kevesebb, mint 100 000 forint.
3. Egyes tárgyi adómentes ügyletek esetén
kötelezővé válik a számla- illetve nyugta kibocsátása
[Áfa tv. 165. § (1) bekezdés a) pontja, (5) bekezdése, 166. §-a]
2020. június 30-ig valamennyi közérdekű vagy egyéb speciális jellegére tekintettel adómentes – Áfa tv. 85-86. §-ai alá tartozó, tárgyi adómentes – ügyletre vonatkozik az a szabály, hogy az adóalany számviteli bizonylat kibocsátása révén mentesül a számla- illetve nyugtaadási kötelezettség alól. Mivel az Áfa tv. szerinti számla és a nyugta is számviteli bizonylatnak minősül, ez a szabály lényegében azt jelenti, hogy a tárgyi adómentes tevékenységről kiállított bizonylatnak az Áfa tv. előírásait nem kell teljesítenie, csak a számviteli törvény2 által támasztott elvárásoknak kell megfelelnie. Így a kiállításához például alkalmazható olyan nyomtatvány, szoftver is, ami nem teljesíti a Számlarendelet3 előírásait és nem kötelező az Áfa tv. szerinti kötelező adattartalommal rendelkeznie. Tiltó rendelkezés hiányában ugyanakkor az ilyen bizonylaton is szerepeltethető a számla, nyugta megnevezés, és a kiállításához akár olyan számlázó program illetve számla, nyugta nyomtatvány is alkalmazható, ami megfelel a Számlarendelet előírásainak.
Ezek a szabályok 2020. július 1-jétől nem alkalmazhatóak az alábbi ügyletekre:
- arra a szolgáltatásnyújtásra és az ahhoz szorosan kapcsolódó sérült- vagy betegápolásra, amelyet humán-egészségügyi tevékenységet végző – ilyen minőségében, nem közszolgáltatóként – teljesít [Áfa tv. 85. § (1) bekezdés c) pontja];
- arra a szolgáltatásnyújtásra és az ahhoz szorosan kapcsolódó termékértékesítésre, amelyet humán fogorvosi, fogtechnikusi tevékenységet végző – ilyen minőségében – teljesít [Áfa tv. 85. § (1) bekezdés e) pontja];
- az együttműködő közösségnek a közös cél elérése érdekében, a tagjának nyújtott adómentes szolgáltatására [Áfa tv. 85. § (1) bekezdés p) pontja];
- az adómentes ingatlan, ingatlanrész értékesítésre [Áfa tv. 86. § (1) bekezdés j) és k) pontja];
- az adómentes egyéb oktatásra [ennek a fogalmát az Áfa tv. 85. § (2) bekezdése határozza meg, adómentessége a 85. § (1) bekezdés i) vagy j) pontján alapulhat].
Ha az adóalany 2020. június 30-át követően teljesít ilyen – a felsorolásban szereplő – ügyletet, vagy 2020. július 30-át követően kap ilyen ügylet ellenértékébe beszámító előleget, akkor arról számviteli bizonylatként olyan számlát illetve nyugtát kell kibocsátania, ami megfelel az Áfa tv. – és az annak felhatalmazása alapján kiadott rendeletek – előírásainak.
A felsorolásban szereplő ügyletről számlát kell kibocsátani akkor, ha
- a termékbeszerző, szolgáltatást igénybevevő adóalany, vagy nem adóalany jogi személy, továbbá
- ha a termékbeszerző, szolgáltatást igénybevevő nem adóalany (és nem is jogi személy), és az alábbi feltételek bármelyike fennáll:
- az előleg vagy az ellenérték 900 000 forint vagy azt meghaladó összegű,
- az ellenérték megtérítésére az ügylet teljesítését követően kerül sor,
- az előleg vagy az ellenérték megtérítése nem készpénzzel, készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel, pénzhelyettesítő eszközzel vagy többcélú utalvánnyal történik,
- a termékszerző, szolgáltatást igénybevevő számlát kér.
Nyugtát kell kibocsátani akkor, ha az adóalany az alábbi feltételek együttes fennállása miatt mentesül a számlaadási kötelezettség alól:
- a termékbeszerző, szolgáltatást igénybevevő nem adóalany (és nem is jogi személy), és
- az ellenérték nem éri el a 900 000 forintot,
- az ellenérték megtérítése legkésőbb az ügylet teljesítési időpontjáig megtörténik,
- az ellenérték megfizetése készpénzzel, készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel, pénzhelyettesítő eszközzel vagy többcélú utalvánnyal történik,
- a termékbeszerző, szolgáltatást igénybevevő számla kibocsátását nem kéri.
A számla kiállítása a Számlarendelet szerinti számlázó programmal, nyomtatvánnyal, a nyugta kibocsátása pedig online pénztárgéppel vagy a Számlarendelet szerinti nyomtatvány, program alkalmazásával történhet.
4. Számlaadat-szolgáltatási kötelezettség számlakibocsátóként
[Áfa tv. 10. számú melléklet 1-8. pontjai, 338. §-a]
Az online számlaadat-szolgáltatási kötelezettségre vonatkozó, 100 000 forint áthárított áfában meghatározott értékhatár 2020. június 30-án megszűnik. Az említett időpontig hatályos szabályok csak akkor alkalmazhatóak, ha
- a számla, számlával egy tekintet alá eső okirat számlázó programmal való kiállítására
- a nyomdai úton előállított nyomtatvány használatával kibocsátott számla, számlával egy tekintet alá eső okirat kibocsátására
2020. július 1-jét megelőzően kerül sor. Azokra a számlákra, számlával egy tekintet alá eső okiratokra, amelyeknek a számlázó programmal való kiállítása, nyomdai úton előállított nyomtatvány használatával történő kibocsátására 2020. július 1-jén, vagy azt követően kerül sor, a következő szabályok alkalmazandók.
Online számlaadat-szolgáltatási kötelezettség alá esik minden olyan számla, számlával egy tekintet alá eső okirat, amit
- belföldi áfaalany
- belföldön nyilvántartásba vett adóalany részére,
- belföldön teljesített ügyletről állít/bocsát ki.
Ezeknek a feltételeknek a vizsgálatakor a következőket kell figyelembe venni.
Nem csak azok tartoznak az adóalanyok körébe, akik áfa megfizetésére kötelezettek. Az alanyi adómentesek is áfaalanyok, őket számlakibocsátóként és termékbeszerzőként, szolgáltatást igénybevevőként is ilyenként kell figyelembe venni. A kizárólag közérdekű vagy speciális jellegére tekintettel adómentes (tárgyi adómentes) tevékenységet végzők és a kizárólag kompenzációs felárra jogosító, mezőgazdasági tevékenységet végzők is áfaalanyok, őket termékbeszerzőként, szolgáltatás igénybevevőként ilyenként kell figyelembe venni. A kizárólag tárgyi adómentes tevékenységet végzőket számlakibocsátóként azonban csak akkor terheli számlaadat-szolgáltatási kötelezettség, ha olyan ügyletet teljesítenek, ami 2020. július 1-jétől számla- illetve nyugtaadási kötelezettség alá tartozik, és csak azon számláik (és módosító, érvénytelenítő számláik) tekintetében, amiket belföldön teljesített ügyletről, belföldön nyilvántartásba vett adóalanynak állítanak, bocsátanak ki. A kizárólag kompenzációs felárra jogosító, mezőgazdasági tevékenységet végzők főszabály szerint a partnerük által kibocsátott felvásárlási okiratra tekintettel mentesülnek a számlaadási kötelezettség alól, ezért csak kivételes esetben bocsátanak ki számlát, válhatnak számlaadat-szolgáltatásra kötelezetté.
A nem adóalany és a külföldi áfaalany termékbeszerző, szolgáltatást igénybevevő esetén és az adott ügyletben nem adóalanyként illetve nem belföldi áfaalanyként eljárók esetén a kiállított/kibocsátott számláról, számlával egy tekintet alá eső okiratról nem kell számlaadat-szolgáltatást teljesíteni. Az ilyen személynek, szervezetnek kiállított, kibocsátott számlákra csak 2021. január 1-jétől terjed ki az adatszolgáltatási kötelezettség.
Annak megítélése során, hogy az ügylet belföldön teljesített-e, az Áfa tv. előírásait kell figyelembe venni. Vagyis olyan ügyletről kiállított bizonylat esetén merül fel számlaadat-szolgáltatási kötelezettség, aminek a teljesítési helye az Áfa tv. II. fejezete alapján belföldre esik.
Az ügyletre vonatkozó egyéb feltétel hiányában adatszolgáltatási kötelezettség alá esik a belföldi adóalany által másik belföldi adóalany részére teljesített ügyletről kibocsátott számla akkor is, ha azon nem szerepel áthárított áfa összeg vagy annak megállapításához szükséges százalékérték. Így a bizonylat adatszolgáltatási kötelezettség alá esik akkor is, ha azon például alanyi adómentesség miatt vagy az ügylet adómentessége miatt (ide nem értve a Közösségen belüli adómentes értékesítést), vagy az ügylet belföldi fordított adózás alá tartozására tekintettel, vagy a használt ingóságokra, gyűjteménydarabokra és régiségekre vonatkozó különös szabályok nem tartalmaz (nem tartalmazhat) áthárított áfaösszeget illetve annak megállapításához szükséges százalékértéket.
A számlaadat-szolgáltatási kötelezettség Áfa tv. szerinti számlára és a számlával egy tekintet alá eső okiratra vonatkozik. A számla fogalmába beletartozik az egyszerűsített számla, a gyűjtő számla, az ügylet ellenértékébe beszámító előlegről kiállított számla, és az előleg beszámításával készült végszámla is. Számlával egy tekintet alá eső okirat a számla bármely adatát megváltoztató bizonylat, így az érvénytelenítő számla és módosító számla is (ide értve az adóalapot és/vagy adót érintő módosító bizonylat mellett az olyan tartalmút is, ami például az eredeti számlán feltüntetett teljesítési időpontot változtatja meg). Az adatszolgáltatási kötelezettség kiterjed az elektronikus és a papíralapú bizonylatokra egyaránt. E kötelezettség alá esik a nyomtatvány használatával kibocsátott és a számlázó programmal előállított bizonylat is. Az online pénztárgéppel előállított számla azonban nem tartozik ebbe a körbe (ez utóbbiról az online pénztárgépre vonatkozó szabályok szerint valósul meg adatszolgáltatás). Nem esik adatszolgáltatási kötelezettség alá a termékbeszerző, szolgáltatást igénybevevő által kibocsátott felvásárlási okirat, valamint az olyan tárgyi adómentes ügylet bizonylata, amely ügylet tekintetében az adóalany számviteli bizonylat kibocsátásával mentesül a számlaadási kötelezettség alól. Azonban az adóalany (saját döntése alapján) ezekről a számviteli bizonylatokról is teljesíthet adatszolgáltatást. Ehhez a bizonylatnak meg kell felelnie az Áfa tv. előírásainak (és számlázó programmal kiállított bizonylat esetén a Számlarendeletnek is).
2020. július 1-jétől speciális előírás vonatkozik a végszámláról teljesítendő adatszolgáltatás adattartalmára. (A végszámla olyan termékértékesítésről, szolgáltatásnyújtásról kiállított, kibocsátott számla, amiben előleg elszámolására is sor kerül.) Végszámla esetén az előleg figyelembevételével adódó különbözetről is adatot kell szolgáltatni. Példán bemutatva: ha az értékesített termék adóalapja 400 000 forint, adója 108 000 forint, és előlegként 254 000 forint megfizetése történt, akkor a végszámla alapján adatot kell szolgáltatni a 400 000 forint adóalapról, az 108 000 forint adóról és a 200 000 forint adóalap különbözetről, valamint az 54 000 forint adó különbözetről is.
A számlaadat-szolgáltatást továbbra is a NAV által biztosított elektronikus felületen – az Online Számla rendszerben – kell teljesíteni
- számlázási funkcióval rendelkező programmal kiállított számla, számlával egy tekintet alá eső okirat esetében a Számlarendeletben meghatározott elektronikus módon,
- a nyomdai úton előállított nyomtatvány használatával kibocsátott bizonylatról (kézi számláról) a számla, számlával egy tekintet alá eső okirat adatainak kézi rögzítésével.
4.1. Számlaadat-szolgáltatás számlázó programból
A számlázó program fogalmát a Számlarendelet határozza meg. E fogalom alapján számlázó program minden számla kibocsátására alkalmas számítástechnikai program, programfunkció, programmodul, illetve online számlázó rendszer is, vagyis minden olyan informatikai megoldást, ami alkalmas számla kiállítására, függetlenül attól, hogy az adott program esetleg emellett más funkciókkal is rendelkezik.
A Számlarendelet a számlázó programmal szembeni követelményként határozza meg, hogy az legyen alkalmas arra, hogy a számla, számlával egy tekintet alá eső okirat kiállítását követően azonnal, elektronikus úton számlaadat-szolgáltatást teljesítsen. Mindamellett arról, hogy egy adott program ténylegesen alkalmas-e a számlaadat-szolgáltatás teljesítésére, annak fejlesztője, forgalmazója tud tájékoztatást adni.
Az adatszolgáltatás gép-gép közötti kapcsolat útján, emberi beavatkozás nélkül, internet alkalmazásával valósul meg. Ehhez a számlázó programot alkalmazónak gondoskodnia kell egyrészt az élő internet kapcsolatról, másrészt arról, hogy a számlázó program rendelkezzen „technikai felhasználóval”. Ez utóbbit (a technikai felhasználót) az Online Számla rendszerben kell létrehozni és a számlázó programban rögzítendő.
A Számlarendelet határozza meg azt is, hogy a számla, számlával egy tekintet alá eső okirat mikor minősül kiállítottnak. Ez akkor valósul meg, amikor a számlázó program az előállított bizonylat adatait lezárja. Ettől az időponttól kezdődően az adott sorszámú bizonylat egyetlen adata sem írható felül (az adattartalom módosítására már csak egy új számlasorszámon kiállított módosító, érvénytelenítő számla révén van lehetőség). A kiállított bizonylatról adatszolgáltatást a számlázó programnak az adatszolgáltatást haladéktalanul meg kell kezdenie.
Az adatszolgáltatás akkor minősül teljesítettnek, ha a sikeres feldolgozást az Online Számla rendszer visszaigazolta. Ha a számlaadatok elküldése nem sikeres, vagy sikeres ugyan, de arra az Online Számla rendszerből válaszként „Error” üzenet érkezik, az adatszolgáltatás nem teljesült.
A Számlarendelet szabályozza azt is, hogy mi a teendő adatszolgáltatási hiba, üzemzavar, karbantartás illetve az internet szolgáltatás elégtelensége esetén. Az adatszolgáltatás megfelelő teljesítése érdekében e szabályok megismerése mellett az adóalanynak célszerű tanulmányoznia az alkalmazott számlázó program felhasználói dokumentációját és megismerni, nyomon követni az Online Számla rendszerben hozzáférhető információkat is.
4.2. Számlaadat-szolgáltatás nyomdai úton előállított nyomtatvány használatával kibocsátott bizonylatról
Az ilyen számláról, számlával egy tekintet alá eső okiratról a bizonylat kibocsátását követő naptári napon belül teljesítendő az adatszolgáltatás, ha a számlában vagy a számlával egy tekintet alá eső okiratban áthárított adó összege eléri vagy meghaladja az 500 000 forintot. Egyéb esetben a kibocsátást követő négy naptári napon belül kell az adatszolgáltatást teljesíteni. (Az utóbbi esetre a 2020. június 30-ig hatályos rendelkezés a kibocsátást követő öt naptári napot határozott meg.)
Az 500 000 forintos értékhatár számításakor végszámla esetén a végszámlában szerepeltetett ügylet/ügyletek teljes adóalapját terhelő áfát szükséges figyelembe venni és nem annak az előleg adótartalmával csökkentett összegét. Így abban az esetben, ha például egy olyan ügylet teljesítése történik, aminek az adóalapja 4 000 000 forint, adója 1 080 000 forint, és előlegként 3 000 000 forintot fizettek (ennek adótartalma 637 800 forint), akkor az előlegszámláról és a végszámláról is a kibocsátást követő napon teljesítendő az adatszolgáltatás.
Ha a számlával egy tekintet alá eső okirat (módosító vagy érvénytelenítő számla) olyan számlára vonatkozik, amiben az áthárított adó összege eléri vagy meghaladja az 500 000 forintot, akkor mind a számláról, mind a számlával egy tekintet alá eső okiratról az annak kibocsátását követő napon teljesítendő az adatszolgáltatás. Így abban az esetben, ha előlegként 3 000 000 forintot fizettek és az ügylet nem valósul meg, akkor az előlegszámláról és az előlegszámlát érvénytelenítő számláról is a kibocsátást követő napon teljesítendő az adatszolgáltatás. Ugyanakkor, ha az áthárított adó összege csak a módosítással együtt éri el vagy haladja meg az 500 000 forintot, de az egyes bizonylatokban 500 000 forint alatt marad, az adatszolgáltatást a kibocsátást követő négy naptári napon belül kell teljesíteni mind a számla, mind a számlával egy tekintet alá eső okirat esetében. Például, ha a számlában 450 000 forint áfát hárítottak át, majd a módosító számla alapján további 150 000 forintot, azaz összesen 600 000 forintot, akkor mind a számla, mind a módosító számla tekintetében a kibocsátást követő négy naptári napon belül kell adatot szolgáltatni. Nem zárható ki olyan eset sem, hogy a számlában az áthárított adó 500 000 forint alatt marad, míg a számlával egy tekintet alá eső okiratban eléri vagy meghaladja az 500 000 forintot (például a számlában 300 000 forint áfa került áthárításra, majd a módosító számlában további 600 000 forint, azaz összesen 900 000 forint). Ez esetben az adatszolgáltatást a számla tekintetében a kibocsátást követő négy naptári napon belül, míg a számlával egy tekintet alá eső okirat tekintetében a kibocsátást követő naptári napon belül kell teljesíteni. (Ha a számla és a számlával egy tekintet alá eső okirat kibocsátása között eltelt rövid idő miatt ez azt eredményezné, hogy a számláról később is elegendő adatot szolgáltatni, mint a számlával egy tekintet alá eső okiratról, úgy célszerű a két bizonylatról egy időpontban adatot szolgáltatni.) A számlával egy tekintet alá eső okiratnál, akár a számla érvénytelenítéséről, akár a módosításáról van szó, az 500 000 forint áthárított adót előjeltől függetlenül kell érteni.
A nyomdai úton előállított nyomtatvány használatával kibocsátott bizonylatról (kézi számláról) is az Online Számla rendszerben kell adatot szolgáltatni, még pedig az adatok manuális rögzítésével. Az adatok rögzítésénél a felület végig vezeti a felhasználót, ugyanakkor nem működik számlázó programként, nem számol ki semmilyen értéket. Az adatokat rögzítőnek úgy kell rögzíteni a felületen, ahogy a kézi számlán szerepelnek. A bevitt adatok teljessége a rögzítést követően a „Kitöltés és ellenőrzés” gombra kattintva ellenőrizhető. Ha minden adat megfelelő, akkor tárolható az adatszolgáltatás. Amennyiben a kézi számla adatainak rögzítése mégis hibásan történt (vagyis a rögzített adatok és a számla adatok között eltérés van), akkor az adatszolgáltatás érvénytelenítését követően van mód a számlaadatok helyes rögzítésére.
5. Számlaadat-szolgáltatási kötelezettség számlabefogadóként
[Áfa tv. 10. számú melléklet 9-13. pontjai, 338. §-a]
Az új szabályok 2020. július 1-jei hatálybalépése az áfabevallás M lapjain teljesítendő adatszolgáltatási kötelezettségben az alábbi változásokat eredményezi:
- Megszűnik a 100 000 forintos adóértékhatár. Így abban az esetben, ha az adóalany egy számla alapján adólevonási jogot gyakorol az áfabevallásában, akkor annak adatait szerepeltetni kell az áfabevallása M lapján, bármilyen kis összegű is az abban áthárított adó összege.
- A végszámlára vonatkozó adatok között a bevallás M lapján szerepeltetni kell az előleg figyelembevételével adódó adóalap, adóösszeg különbözetet is, ha az adóalany az áfabevallásában olyan számla alapján gyakorol adólevonási jogot, amiben (Áfa tv. 59. § szerinti) előleget is elszámol.
A befogadott számlákról teljesítendő adatszolgáltatás elkészítése során továbbra is figyelemmel kell lenni a következőkre:
- A befogadott számlára vonatkozó adatokról annak az áfabevallásnak az M lapján kell adatot szolgáltatni, amelyik bevallásban az adóalany a számla alapján adólevonási jogot gyakorol.
- Az adatszolgáltatást a bevallás adómegállapítási időszakára alkalmazandó szabályok szerint kell elkészíteni, függetlenül attól, hogy a számla kibocsátásának alapjául szolgáló ügylet mikor teljesült és függetlenül attól is, hogy a számla kibocsátása mikor történt. Így például abban az esetben, ha az adóalany a 2020. július hónapról benyújtott bevallásában egy 2017-ben teljesített ügyletről, 2018-ban kibocsátott, 500 forint áthárított adót tartalmazó számla alapján gyakorol levonási jogot, akkor a számláról a 2020. július 1-jétől hatályos szabályok szerint kell adatot szolgáltatnia.
- Továbbra is azokról a számlákról kell adatot szolgáltatni, amelyek alapján az adóalany adólevonási jogot gyakorol, és főszabály szerint az áfabevallás M lapján a következő adatok szerepeltetendőek:
- a termékértékesítő, szolgáltatást nyújtó adóalany adószámának első nyolc számjegye,
- a számla sorszáma,
- a számlában feltüntetett teljesítési időpont, ennek hiányában a számla kelte,
- a számlában feltüntetett adóalap- és adóösszeg.
Az adatszolgáltatásban továbbra is csak belföldi áfaalany (vagy eva-alany) partner által teljesített ügyletről kibocsátott számla adatai szerepeltetendőek. Figyelembe véve, hogy az adatszolgáltatás adólevonás alapjául szolgáló számláról teljesítendő, és a szolgáltatandó adatok körébe tartozik az áthárított adó is, továbbra sem kell adatot szolgáltatni például a fordított adózás alá tartozó, és az adómentes ügyletről szóló számláról.
- Változatlan az a szabály is, hogy az áfabevallás M lapján az adólevonás alapjául szolgáló számlában szereplő adóalapot, adóösszeget kell feltüntetni, nem pedig a számla alapján ténylegesen a levont adó összegét és annak adóalapját.
- Továbbá, ha az adóalany a számla alapján adólevonási jogot gyakorolt, akkor a számla módosítása, érvénytelenítése esetén is adatot kell szolgáltatnia az áfabevallása M lapján. Ezt annak az áfabevallásnak az M lapján kell megtennie, amiben a módosító, érvénytelenítő számla hatását elszámolja. Az M lapon ilyen esetben szerepeltetni kell a módosítással, érvénytelenítéssel érintett számla (alapszámla) adatait és a módosító, érvénytelenítő számla sorszámát, és a módosításnak az adóalap, áthárított adó összegére gyakorolt számszaki hatását. Mi a teendő például akkor, ha az adóalany 2019 folyamán egy 50 000 forint áthárított adót tartalmazó számla alapján adólevonási jogot gyakorolt, és az áthárított adót 40 000 forintra csökkentő módosító számla alapján a 2020. július hónapra vonatkozó bevallásában (a levonható adó csökkenése miatt) fizetendő adót növelő tételt számol el? Ilyen esetben a 2020. július hónapra vonatkozó bevallás M lapján szerepeltetnie kell az alapszámla és az azt módosító számla előzőek szerinti adatait.
- Változatlanul csak egyszer kell szerepeltetni az áfabevallás M lapján az olyan számla, számlával egy tekintet alá eső okirat adatait, amit az Áfa tv. XIII/A. fejezete szerinti pénzforgalmi elszámolást alkalmazó adóalany bocsátott ki. Az ilyen számla adatai annak az áfabevallásnak az M lapján szerepeltetendőek, amelyikben az adóalany a számla alapján először gyakorol adólevonási jogot.
Az Áfa tv. átmeneti rendelkezése (338. §-a) alapján az áfabevallás M lapján teljesítendő adatszolgáltatásra a 2020. június 30-án hatályos szabályokat kell alkalmazni az olyan számla, számlával egy tekintet alá eső okirat esetén, amely alapján az adóalany a 2020. június 30. napját magában foglaló adómegállapítási időszakban gyakorol levonási jogot, veszi figyelembe a módosítás vagy érvénytelenítés hatását.
Az adatszolgáltatás teljesítéséhez segítséget nyújthat, hogy az Online Számla rendszerben regisztrált adóalany a „Számlák”, „Bejövő számlák” menüpontban lekérdezheti a más adóalany számlaadat-szolgáltatásából származó bizonylat adatok közül azoknak az adatait, amelyeken vevőként szerepel.
1 A közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK tanácsi irányelv.
2 A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény.
3 A számla és a nyugta adóigazgatási azonosításáról, valamint az elektronikus formában megőrzött számlák adóhatósági ellenőrzéséről szóló 23/2014. (VI. 30.) NGM rendelet.